December 10, 2025

Elbilsladdning – viktig ny intäktskälla för destinationer och hotell

13 månader. Längre tid behöver det inte ta för ett hotell att nå payback på eninvestering i elbilsladdning med ChargeNode. Efter avklarad återbetalningstid har hotellet en ny intäktsström som bokstavligen drar in pengar medan gästen sover.

Tom svart skärm med två små fyrkanter, en svart och en grön, nära botten.

En gång i tiden var en laddplats på ett hotellen trevlig gest mot gästen. Idag är det en konkurrensfördel, och snart – enförutsättning för att alls kunna få gäster. Men inte minst är elbilsladdning idagen ny möjlighet till merförsäljning.  

Elbilar fortsätter att öka

Antalet elbilar och laddningsbara bilar fortsätter att växa. I november var två av tre nyregistrerade personbilar laddbara – antingen rena elbilar eller hybrider – enligt statistik från branschorganisationen Power Circle. Totalt registrerades 21 016 nya personbilar, varav cirka 8 500 var elbilar och drygt 5 000 laddhybrider.

Sverige har nu över 740 000 laddbara fordon, och prognosen pekar mot att vi närmar oss en miljon under 2025. Trenden är tydlig: andelen elbilar nådde årets högsta nivå i november, vilket visar att elektrifieringen fortsätter i snabb takt.

Hotellgäster kör elbil

Fler laddbara fordon innebär ett ökat laddbehov som påverkar hela samhället – såväl kommuner, fastighetsägare som företag. Ett intressant område är destinationer inom hospitality-industrin. Hotell, spa och större fritidsanläggningar som blir resmål.

Kapitalstarka konsumenter

Att det är kapitalstarka individer som dominerar nybilsförsäljningen kan vi vara ganska säkra på. Samma kundsegment som också har resurserna för att konsumera resor, boende och restaurang-upplevelser. Den här gruppen vill ladda.

Siffror som talar klarspråk

Vi på ChargeNode är partners till många aktörer inom hospitality-industrin och har stor vana av att installera och driva destinationsladdning. När vi analyserat data från hundratals olika installationer har vi fått fram siffror där hotellfastigheter visar utmärkt lönsamhet för laddinfrastruktur.

Ett konkret hotell-exempel:

Ett hotell med 100 rum som installerar 20 laddpunkter till en investering av 400 000 kr betalar av sin investering på 13 månader. Därefter har man en ny intäktskälla på 30 000 kr per månad. Laddpunkter på hotellfastigheter har nämligen hög nyttjandegrad. Hela 600 kWh per uttag och månad.

 

Är ni en destination eller hotellanläggning med planer på att investera i laddinfrastruktur? Klokt tänkt. Kontakta oss på ChargeNode för att få veta mer eller be oss räkna på ert projekt.

Nyfiken på ChargeNode?
Låt oss berätta mer.

Blogg